Ostrov Chios

Řecký Chios bývá zkušenými cestovateli často označován jako tajný tip na dovolenou v Řecku, během které lze zažít skutečnou atmosféru nefalšovaného Řecka a nikoli jen komerční pozlátko pro masový turismus. Chios totiž stále ještě není tak dotčen masivním cestováním a dovolenkovým průmyslem jako jiné řecké ostrovy a jeho návštěvníci tak mají ničím nerušenou pohodu během dovolené prakticky zajištěnu.

chios-plaz

Je s podivem, že turistům, kteří přistanou na Chiosu jako cíli své dovolené, nabízí ostrov v dnešní uspěchané době stále ještě především ryzí odpočinek. Na ostrově čeká na jeho návštěvníky typická řecká atmosféra, místní vytříbená a velmi chutná kuchyně a úžasné středověké památky z dob, kdy ještě Chios prosperoval díky vzkvétajícímu obchodu s mastikou.

Chios je, co do své velikosti, pátým v pořadí mezi řeckými ostrovy. Rozloha dosahuje 850 km² a celková délka pobřeží přesahuje hodnotu 200 km. Nalézá se v severovýchodní části Egejského moře vzdálen jen několik kilometrů od Turecka. Nejvyšší místní hora dosahuje výšky bezmála 1.300 m a jeho hlavním městem je město Chios.

chios-nagos

Místní kopce jsou porostlé bujnou vegetací. Převládají mezi ní nejrůznější druhy jasmínů, tymián a divoké tulipány. Obyvatelé ve svých zahradách pěstují granátová jablka, fíky, mandarinky a pomeranče. Jižní část ostrova je dodnes známá zpracováním chioské pryskyřice (mastiky), která má pro lidský organismus příznivé léčebné účinky.

Kdo vyrazí na ostrov na dovolenou hlavně za vodními sporty, určitě nebude zklamán. Chios je znám svými velkými vlnami, které způsobují silné větry proudící ze severu a severozápadu. Jeho severní pobřeží je tedy ideálním místem pro provozování windsurfingu, kiteboardingu a dalších způsobů plachtění. Na vyznavače opalování se u šplouchajícího moře tu zase čeká spoustu pláží.

Pokud někoho omrzí o dovolené na Chiosu dlouhé válení se na pláži, může podniknout výlet trajektem do Turecka nebo si vypůjčit kolo, skůtr či automobil a vydat se poznávat krásy ostrova Chios.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s