Krétská příroda

Krétská kultura byla od pradávna velice těsně spojená s přírodou. Úcta Kréťanů k přírodnímu prostředí se odrážela nejen na jejich způsobu života, ale i na umění a náboženství.

cypris

Reliéf ostrova Kréta tvoří především hory. Na Krétě se nacházejí 3 velká pohoří: Lefka, Ida a Dikti spousta útesů, hor a soutěsek. Je pochopitelné, že zdejší pláže tvoří především hrubý písek, oblázky a skály.

O Krétě se říká, že je nejkrásnější na jaře. V tuto dobu celá Kréta doslova hýří barvami květů. K rozšířeným rostlinám tady patří oleandry, které lemují skoro každou silnici.

Kréta je také pověstná svými bylinkami. Díky specifickému klimatu jsou prý dokonce jedny z nejléčivějších na světě. Flóra je zde bohatá a uvádí se, že čítá okolo 2.000 rostlinných druhů! Z toho zhruba 160 druhů zdejších květin a bylin náleží k rostlinám endemickým a nejsou k nalezení nikde jinde na světě.

Zásahy člověka do přírody Kréty ale už bohužel značně změnily celý charakter ostrova. Díky neustálé potřebě dřeva coby stavebního a konstrukčního materiálu během minulých staletí se zde nachází skutečně jen minimum lesů. Naopak hojně jsou na Krétě zastoupeny olivové háje a fíkovníky. Pro své vynikající dřevo byl na Krétě téměř vykácen i cypřiš.

I přesto lze říci, že se na ostrově Kréta nachází jedny z největších cypřišových hájů v celém Řecku. K dalším stromům a rostlinám, které společně dotváří charakter Kréty, patří eukalypty a kapradiny připomínající araukárie.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s