Zajímavosti Kréty

Kréta je s více než 8.000 kilometry čtverečnými největším řeckým ostrovem. Její břehy jsou ze severu omývány Krétským mořem a z jihu mořem Libyjským. Zajímavostí je, že Krétu tvoří z více než poloviny hory. Nejvyšší horou Kréty je vrchol Psiloritis, který se nad mořskou hladinu tyčí do výšky téměř 2.500 m.

kreta-pobrezi

Na severním pobřeží Kréty je vstup do moře většinou pozvolný, kdežto na jihu je pobřeží divočejší s četnými útesy. Na ostrově bývá poměrně sucho, za rok tu spadne jen 5 cm srážek. Kréta je plná kontrastů a zajímavostí. Zatímco na pobřeží klesají zimní teploty zcela výjimečně pod 10 stupňů, na horách ve vnitrozemí ostrova Kréta může ležet sníh ještě v květnu.

Krétské město Ierapetra je nejjižnějším městem Evropy. Z historických zajímavostí stojí za návštěvu benátská pevnost ze 13. století a ve staré čtvrti pak Mešita Tzami a Otomanská fontána. Ierapetra má též vlastní malé archeologické muzeum.

Městečko Kato Zakros je letoviskem proslulým svou kuchyní a celou řadou zajímavostí. Za návštěvu stojí zřícenina mínojského paláce, kam se dá dostat stezkou vedoucí přímo nad útesy. Na velkém centrálním náměstí se nachází královský megaron, skladiště a očistné lázně. Celému prostoru pak vévodí velká cisterna.

V severovýchodním cípu ostrova Kréta se nachází zřejmě nejznámější místní pláž Vai. Na malém prostoru tu roste téměř 5 tisíc datlových palem, které spolu s písečnou půdou vytváří dojem opravdové oázy. Přímo z pláže lze navíc vystoupat na vyhlídku do výšky 25 metrů, která nabízí úchvatný pohled na celou zátoku.

spinalonga

Letovisko Agios Nikolaos, které bylo založeno roku 1869 na místě, kde kdysi stála benátská pevnost Mirabello, je hlavním městem provincie Lassithi. Město vyrostlo okolo jezera Voulisméni, které spojuje kanál s přístavem.

Nedaleko Agios Nikolaos se nachází ostrůvek Spinalonga. V roce 1579 tu byla vystavena benátská obranná pevnost, jedna z nejmohutnějších na ostrově, která platila za nedobytnou. V roce 1903 byl ostrov určen jako poslední útočiště nemocných leprou. Tehdy se lidé ještě domnívali, že je lepra nakažlivá a nemocné tedy ve své blízkosti strpět nechtěli.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s